21.3.2019 1 komentář
7a69ee6fad4a2e76a5bd91f8a84a1b2e5a0d92a6_medium
Odkud se vůbec vzal badminton?

Kam až sahají jeho začátky?

Jak vznikl badminton?


Přímým předchůdcem badmintonu je indická hra poona ještě v dobách před naším letopočtem.
V ostatních zemích je tato hra s opeřeným míčkem známá jako:

    • Di-džien-dsi (Čína, 7. století)
    • Cibane (Japonsko, 14. století)
    • Jeu Volant (Francie, 16. Století)
    • Indiaca (Latinská Amerika)

Roku 1860 byla „poona“ přivezena do Anglie, kde se velmi rychle stala populární a už následující rok se konal první turnaj v hale Badminton-Hall (odtud název „badminton“). Jak asi mohl turnaj v této době vypadat? Bíle kraťasy, tílečka, stylové světříky do „V“ a nepotící se hráči (v té době se prostě ti sportovci nějak méně záhadně potili, zato na našich turnajích stačí sejít schody a už z hráčů teče).


Roku 1877 vznikly první pravidla badmintonu, což je fajn, že se už před tímto datem turnaje hráli a to bez pravidel. To teda musela být domluva mezi hráči a o nadávání ani nemluvím (zdravíme Martina Černého). Nic méně, se stále najdou výborní hráči, kteří ale stále pravidla moc v malíčku nemají a možná se na ně v nějakém dalším článku zaměříme :).

Rok 1992 je významným rokem pro badminton. Proč? Stal se z něj oficiální olympijský sport. To byl start k tomu, že hráči jako Petr Koukal dnes nemusí pracovat a jen si sem tam „pinknou“ a cestují po celém světě po turnajích. Třeba se taky dočkáme a naše badmintonováliga.cz se rozšíří do celého světa a budete muset jet odehrát zápas na Jamajku.

V česku se první zmínka o badmintonu objevila v roce 1862, kdy ji zmínil ve své knize „tělocvik pro dívky“ (bohužel se mi nepodařilo sehnat) Bohdan Ardelt. Poté se na chvíli slehla zem a až v roce 1957 se založily první 2 oficiální kluby a to TJ Spoje Praha a VŠ Železniční. Dnes je registrováno cca 140 oddílu a 3300 registrovaných členů.

Mějte se krásně mistři badmintonisti!

Váš Vojtěch Vlček

Zatím zde nemáme žádný komentář. Buďte první!


K přídání komentáře musíte být přihlášen.