8.9.2016 žádné komentáře
68a2a842f7a62a247f0e744edeb0ac6c1f2124e6_medium
Shrnutí vše okolo podání!

Typy podání.

Pravidla týkající se podání.
Je tady nová sezóna a pojďme si tedy připomenout co se smí a nesmí u podání!

Odkud a kam se podává?


Většina z Vás jsou profíci a tohle již povařují za banalitu, ale přece jenom tohle téma proletíme aspoň formou obrázku.

Pole v odstínech zelené barvy vyznačují plochu pro podání ve čtyřhře a pole v odstínech červené pro dvojhru.

Co vše je třeba dodržet?


•Podávající i přijímající musejí stát uvnitř příslušných polí, nesmí stát na čáře. Musejí se dotýkat země oběma chodidly a nesmí vystartovat dřív, než je podání provedeno (žádné úkroky a pak podání apod).
•Podávající hráč musí první udeřit hlavičku míčku (ne peří).
•Míček musí být při podání zasažen pod úrovní pasu (obvykle se bere pas jako poslední žebro, proto má zpěvačka „Cher“ zakázáno hrát badminton po všech vyoperovaných žebrech).
•Hřídelka rakety podávajícího musí v okamžiku úderu směřovat dolů.
•Od zahájení podání musí pohyb rakety podávajícího pokračovat směrem dopředu (nelze soupeře "vycukat" trhaným pohybem tam a zpět což někteří mají v oblibě).
•Chybou je také, když podávající při pokusu o podání mine míček (často k vidění že hráči neví co dále a podání se opakuje).

Jaké jsou nejčastější chyby?


•Míček se dotkne při podání stropu (může se stát pokud jsou v hale nízké stropy nebo máte zápěstí jako Lin Dan).
•Dvojité zahrání (všichni to známe a málo kdo to přizná :))
•Jakýkoli dotek rakety se sítí či sloupků od sítě.
•Hra na straně soupeře (míček je udeřen na jeho polovině, pokud ale udeříte míček na svojí a jen dopřáhnete na soupeřovu, bod platí).
•Pohyb hráče před zahájením podání(tzv. nedočkavost).

Typy podání?


Krátké podání nad sítí:
Technické podání lehce nad sítí pomalým obloučkem. Ideální aby směřovalo co nejblíže k čáře a také do rohu. Toto podání je nejčastější u čtyřhry a také na profesionální úrovni v singlech můžu.

Vysoké podání dozadu backhadem:
Startovní pozice je stejná jako u podání nad sítí a do poslední chvíle to vypadá, že podání bude krátké. Na poslední chvíli ale švihnete zápěstím a pošlete překvapivý lob na zadní lajnu. Toto podání je vhodné na překvapení soupeře, který je již na špičkách a je nedočkavý na bleskurychlý úder z krátkého podání.

Vysoké podání dozadu forehendem:
U tohoto podání je základní, aby byl míček poslán co nejvýše a co nejvíce na základní čáru. Míček potom padá kolmo k přijímajícímu a pro něj je pak horší míček zasáhnout, jelikož je i větší pravděpodobnost, že nejdříve odehraje míček přes peří a ne korek. To trochu ovlivňuje provedený úder a někteří začátečníci s tím mají problémy. Na nejvyšší úrovní se s tímto podáním u mužů v singlech setkáte málokdy. Pro tyto profíky je to nabídka vyskočit metr nad zem a poslat "dělostřelectvo" na Vaši polovinu. U ženských kategorií je toto podání časté, jelikož dámy nemají takovou sílu a následnou smeč je možno vrátit.

To byly základní typy podání, každý má určitě nějaký svůj styl a setkal se s nějakou specialitkou. Pokud ano, podělte se s námi o Váš zážitek a napište do komentáře!

Stalo se Vám někdy, že jste při podání překvapili i sama sebe? Nic si z toho nedělejte, i profíkům se toto někdy stane :).

Mějte se krásně mistři badmintonisti!
Váš Vojtěch Vlček

Zatím zde nemáme žádný komentář. Buďte první!


K přídání komentáře musíte být přihlášen.