17.6.2021 žádné komentáře
A1de6b180d772024349e7e6c1282c5c048d7f6ca_medium
Rozhovor

Trenér Jan Somerlík

V čem vidí rozdíly, jaké má zkušenosti a další

Ahoj Honzo, prosím představ se pro ty, kdo tě neznají.

Zdravím, jmenuji se Jan Somerlík. Je mi 22 let a pocházím z Klimkovic. Pracuji jako trenér badmintonu a převážně se specializuji na závodní a profesionální hráče všech věkových kategorií. Aktuálně spolupracuji se sportovním centrem SC FAJNE.

Na jaké úspěchy v závodním (jako hráč) badmintonu jsi nejvíce hrdý.

Především jsem velmi vděčný za to, že jsem díky badmintonu měl možnost procestovat mnoho zemí světa a poznat spoustu přátel. Nejvíce si cením titulu mistra ČR v singlu (dvouhra) v kategorii U15 a to proto, že je to jediný titul v této disciplíně, kterého jsem během své kariéry dosáhl. :) Dále je to účast na MS U19 ve Španělsku a Malajsii. Nicméně za nejcennější úspěch považuji 5. místo v deblu (čtyřhra) na ME U19 ve Francii.

Co bylo/je tvou největší předností ve hře? (fyzička, přehled, nekazivost apod.)

Myslím, že to byla fyzická kondice, technika úderů a přehled o výměně/soupeři. Rád jsem totiž hrál dlouhé výměny plné překvapivých úderů. Nyní je to už pouze technika a přehled. :)

Jak dlouho jsi hrál a jak dlouho se věnuješ trénování?

Aktivně jsem hrál zhruba 12 let do mých 20-ti. Od té doby hraji pouze českou 1. ligu, hostuji ve slovenské extralize a občas se účastním národních individuálních turnajů. Trenérství jsem se začal věnovat zhruba v 14-ti letech, kdy jsem pomáhal na oddílových trénincích mateřského klubu TJ Sokol Klimkovice. Nicméně na 100% se trénování věnuji posledních 5 let.

V čem jsou podle tebe největší rozdíly amatérského vs. Závodního badmintonu?

Řekl bych, že je to podobné jako ve většině ostatních sportů. Závodní hráči si během několika let postupně osvojují techniku úderů, fyzickou kondici, taktické uvažování, přehled o hře a soupeři a nespočet dalších dovedností. Tím vzniká značný rozdíl oproti amaterským hráčům. Pokud bych měl ale vyzdvihnout největší rozdíl, který vnímám, tak je to trpělivost ve výměně. Amatérští hráči se většinou snaží co nejdříve výměnu ukončit a to často i když jsou ve špatné nebo nevýhodné pozici, následně je to stojí zbytečnou chybu. Namísto toho, aby si výměnu připravili pomocí neutrálních úderů soupeře dostali pod tlak a výměnu tak vyhráli s větší jistotou.

Jak se připravovat v této době na návrat na kurty?

Troufám si říci, že v momentální situaci je to velmi těžké. Hráči mají častokrát limitované možnosti jak se udržovat v kondici. Nejvhodnější je využít možnosti venkovních aktivit, které nám vláda dovolí a samozřejmě se věnovat i posilování alespoň s vlastní vahou doma v obýváku. :) Velmi efektivní je také sledování badmintonových videí nejrůznějších hráčů. Snažit se sledovat, jak se pohybují, jaké a jak údery hrají a jakou taktiku volí. Důležité je tyto aktivity dělat pravidelně, postupně zvyšovat množství a náročnost, aby docházelo k nárůstu výkonnosti obecně.

Jakou jednu radu bys dal amatérskému badmintonistovi, která by mu nejvíce prospěla? (platící pro většinu hráčů)

Je to samozřejmě všem známá klasika, využití soupeřova zadního backhandu. :) Každý soupeř má však nějakou slabinu, kterou je třeba co nejrychleji odhalit, abychom ji mohli využít v náš prospěch.


Na závěr bych chtěl Všem popřát pevné zdraví, silnou vůli a motivaci do tréninku, abychom tuto nelehkou dobu přečkali a mohli se co nejdříve opět potkat na kurtech. Badmintonu zdar, Honza.

Zatím zde nemáme žádný komentář. Buďte první!


K přídání komentáře musíte být přihlášen.